Den 10 kV oljesänkta distributionstransformatorn är en kärnproduktserie som erbjuds av Yulan Transformer för stads- och landsbygdsdistributionsnätverk. Den täcker ett kapacitetsområde på 30kVA till 2500kVA, med primärspänningar på 6kV, 10kV eller 35kV och en sekundär utgång på 0,4kV. Denna serie har en balanserad design som optimerar energieffektivitet, bullerkontroll och förmåga att motstå kortslutning. Tillverkning och testning utnyttjar företagets expertis inom transformatorteknik som samlats sedan 1999 och dess produktionsanläggningar i 110kV-klassen, med nyckelprocesser som helautomatisk kärnstapling, vakuumtorkning i ångfas och testning av partiell urladdning.
Denna serie är designad för 10 kV distributionsnätverk och fungerar som den primära nedtrappningsutrustningen i slutet av kraftöverföringsledningen för att leverera 0,4 kV lågspänningskraft till industri-, kommersiella och bostäder. Konstruktionen balanserar energieffektivitet, bullernivåer, kortslutningsmotståndsförmåga och långsiktig driftsäkerhet, helt i överensstämmelse med relevanta IEC-, GB-, ANSI/IEEE- och NEMA-standarder.
|
Punkt |
Parameter |
|
Tillämpliga standarder |
IEC, GB, ANSI/IEEE, NEMA |
|
Nominell kapacitet |
30 kVA till 2500 kVA |
|
Primär märkspänning |
6 kV, 10 kV eller 35 kV beroende på modell |
|
Sekundär märkspänning |
0,4 kV |
|
Tappningsområde |
5 positioner, avstängd |
|
Nominell frekvens |
50 Hz eller 60 Hz |
|
Fas |
Trefas |
|
Anslutningssymbol |
Dyn11, Yzn11, Yyn0 och andra |
|
Kortslutningsimpedans |
4,0 % / 4,5 % / 5,0 % av kapacitetsintervall |
|
Kylningsmetod |
ONAN (olja naturlig luft naturlig) |
|
Isoleringsklass |
Klass A (nedsänkt i olja) |
|
Spänningsreglering |
Kranbyte utanför kretsen |
Tabellen nedan listar tomgång och lastförluster för olika kapacitetsklasser över olika energieffektivitetsnivåer. Uppgifterna är baserade på batchtestresultat med kallvalsade spannmålsorienterade kiselstålplåtar och en helautomatiserad lamineringsprocess, som uppfyller gränskraven i GB 20052-2020.
|
Nominell kapacitet |
Årskurs 1 |
Betyg 2 |
Betyg 3 |
Kortslutningsimpedans % |
||||||
|
Elektriskt stålband |
Elektriskt stålband |
Elektriskt stålband |
||||||||
|
Förlust utan belastning W |
Lastförlust |
Förlust utan belastning W |
Lastförlust |
Förlust utan belastning
W |
Lastförlust |
|||||
|
Dyn11/Yzn11 |
Yyn0 |
Dyn11/Yzn11 |
Yyn0 |
Dyn11/Yzn11 |
Yyn0 |
|||||
|
30 |
65 |
455 |
430 |
70 |
505 |
480 |
80 |
630 |
600 |
4.0 |
|
50 |
80 |
655 |
625 |
90 |
730 |
695 |
100 |
910 |
870 |
|
|
63 |
90 |
785 |
745 |
100 |
870 |
830 |
110 |
1090 |
1040 |
|
|
80 |
105 |
945 |
900 |
115 |
1050 |
1000 |
130 |
1310 |
1250 |
|
|
100 |
120 |
1140 |
1080 |
135 |
1265 |
1200 |
150 |
1580 |
1500 |
|
|
125 |
135 |
1360 |
1295 |
150 |
1510 |
1440 |
170 |
1890 |
1800 |
|
|
160 |
160 |
1665 |
1585 |
180 |
1850 |
1760 |
200 |
2310 |
2200 |
|
|
200 |
190 |
1970 |
1870 |
215 |
2185 |
2080 |
240 |
2730 |
2600 |
|
|
250 |
230 |
2300 |
2195 |
260 |
2560 |
2440 |
290 |
3200 |
3050 |
|
|
345 |
270 |
2760 |
2630 |
305 |
3065 |
2920 |
340 |
3830 |
3650 |
|
|
400 |
330 |
3250 |
3095 |
370 |
3615 |
3440 |
410 |
4520 |
4300 |
|
|
500 |
385 |
3900 |
3710 |
430 |
4330 |
4120 |
480 |
5410 |
5150 |
|
|
630 |
460 |
4460 |
510 |
4960 |
570 |
6200 |
4.5 |
|||
|
800 |
560 |
5400 |
630 |
6000 |
700 |
7500 |
||||
|
1000 |
665 |
7415 |
845 |
8240 |
830 |
10300 |
||||
|
1250 |
780 |
8640 |
870 |
9600 |
970 |
12000 |
||||
|
1600 |
940 |
10440 |
1050 |
11600 |
1170 |
14500 |
||||
|
2000 |
1085 |
13180 |
1225 |
14640 |
1360 |
18300 |
5.0 |
|||
|
2500 |
1280 |
13360 |
1440 |
14840 |
1600 |
21200 |
||||
Obs: Lastförlusterna som anges i tabellen gäller för Dyn11/Yzn11 vektorgrupper; belastningsförluster för Yyn0 vektorgrupper skiljer sig något. Se det tekniska avtalet som är kopplat till beställningen för specifika detaljer.
Konstruerad med högpermeabilitet, kallvalsade spannmålsorienterade silikonstålplåtar, sammansatta via en helautomatisk robotstaplingsmaskin. Skärningsgrader är strikt kontrollerade och staplingsfaktorn förblir stabil; jämfört med traditionell manuell stapling minskar tomgångsförlusterna med 5 % – 10 %, med samtidiga minskningar av tomgångsström och ljudnivåer.
Lågspänningslindningar lindas med kopparfolie, medan högspänningslindningar bildas med limbelagt papper (bondat och härdat under värme och tryck). Båda strukturerna erbjuder hög mekanisk hållfasthet, vilket gör att de kan motstå upprepade elektromagnetiska kortslutningskrafter och förbättrar kortslutningsmotståndsförmågan.
Efter montering genomgår den aktiva delen behandling i ett fotogenångfas vakuumtorkningssystem för att avlägsna fukt och gaser från isoleringsmaterialen, och därigenom förbättra isoleringsprestanda och livslängd. Torkningsprocessen är datorstyrd, med temperatur- och vakuumnivåer reglerade enligt förinställda kurvor.
Tanken och de yttre strukturella komponenterna genomgår kulblästring för rostborttagning, följt av elektrostatisk pulverlackering. Beläggningen erbjuder överlägsen vidhäftning och enhetlighet jämfört med traditionell flytande målning, vilket ger effektivt väderbeständighet och korrosionsskydd.
Företaget innehar ISO 9001:2015, ISO 14001 och ISO 45001 ledningssystemcertifieringar. Innan de lämnar fabriken genomgår alla produkter i den här serien rutinmässiga tester i enlighet med nationella standarder och interna specifikationer, inklusive lindningslikströmsresistans, spänningsförhållande, isolationsresistans, effekt-frekvensmotståndsspänning, inducerad motståndsspänning, tomgångsförlust, lastförlust och kortslutningsimpedans. Typtester och specialtester kan utföras i kvalificerade laboratorier baserat på kundkrav eller standardspecifikationer.
Ja. Designen möjliggör justeringar av kärnans magnetiska flödestäthet och lindningsvarv för att passa antingen 50Hz eller 60Hz frekvenser; verifiering av förlust och temperaturstegring utförs med motsvarande frekvens före leverans.
Dyn11 är lämplig för applikationer med betydande obalanserade belastningar; den har låg nollsekvensimpedans och möjliggör cirkulation av tredje-harmoniska strömmar. Yyn0 har en enklare struktur och används ofta i distributionssystem med relativt balanserade trefaslaster. Om båda anslutningstyperna krävs, vänligen ange detta vid beställning, eftersom lågspänningslindningens struktur skiljer sig åt mellan dem.
Normalt gäller 4,0 % för klassificeringar från 30 kVA till 500 kVA; 4,5 % till 630 kVA – 1600 kVA; och 5,0 % till 2000 kVA – 2500 kVA. Se den tekniska parametertabellen i kontraktet för specifika värden.
Ja. Klassificeringen "Nivå 1" som anges i tabellen uppfyller de högre energieffektivitetskraven som anges i GB 20052-2020. Om en användare kräver ännu lägre förluster - till exempel genom användning av amorfa legeringskärnor eller andra speciella konstruktioner - kan dessa utvärderas som skräddarsydda projekt.
Ja. Kärnstrukturen och isoleringsdesignen i denna serie kan ta emot primärspänningar från 10 kV till 35 kV; dock måste huvudisoleringsavstånd och invändiga monteringsmått räknas om, vilket kan förlänga leveranstiden.
Dessa 10 kV oljenedsänkta distributionstransformatorer med staplad kärna är lämpliga för scenarier som stads- och landsbygdsuppgraderingar av nät, kraftdistribution för industri- och gruvföretag, kommersiella byggnader och steg upp eller ned applikationer i ny energigenerering. För installationer på hög höjd, hög luftfuktighet eller starkt förorenade områden kan externa isoleringsavstånd och tankskyddsklassificeringar justeras för att möta specifika driftsmiljökrav.
Vänligen kontakta Yulan Transformers försäljning eller tekniska avdelning för att få måttritningar, viktspecifikationer och installationsritningar för specifika modeller
Adress
Nr 20, Bai'e Road, Hecun Town, Jiangshan City, Zhejiang-provinsen, KINA
Tel
E-post