Produkter
35kV oljesänkt krafttransformator
  • 35kV oljesänkt krafttransformator35kV oljesänkt krafttransformator
  • 35kV oljesänkt krafttransformator35kV oljesänkt krafttransformator

35kV oljesänkt krafttransformator

Yulan Transformers 35 kV oljenedsänkta krafttransformatorer är speciellt designade för transformatorstationer, industriella kraftsystem och nya energitillämpningar. Med ett kapacitetsområde på 50–40 000 kVA och en primärspänning på 33–38,5 kV, möter denna serie kundernas behov av inköp, upphandling och anpassning av tillförlitliga transformatorlösningar.

Den 35 kv oljesänkta krafttransformatorn är lämplig för regionala transformatorstationer, industriella användartransformatorstationer och nya energiuppsamlings- och steg-up-applikationer. Den har ett primärt spänningsområde på 33kV till 38,5kV, medan sekundärspänningen kan konfigureras mellan 0,4kV och 11kV för att uppfylla specifika systemkrav. Yulan Transformer tillverkar den här serien genom att utnyttja produktions- och testmöjligheter som etablerats för utrustning i 110kV-klass; nyckelprocesser inkluderar helautomatiserad kärnstapling, fotogenångfas-vakuumtorkning och partiell urladdningstestning. Produkterna överensstämmer med relevanta IEC-, GB-, ANSI/IEEE- och NEMA-standarder.


Tekniska specifikationer

Punkt

Parameter

Tillämpliga standarder

IEC, GB, ANSI/IEEE, NEMA

Nominell kapacitet

50 kVA till 40 000 kVA

Primär märkspänning

33 kV till 38,5 kV

Sekundär märkspänning

0,4 kV till 11 kV

Tappningsområde

5 till 9 positioner, avstängd

Nominell frekvens

50 Hz eller 60 Hz

Fas

Trefas

Anslutningssymbol

Dyn11, Yyn0, Yd11, YNd11 och andra

Kortslutningsimpedans

7 % / 8 % / 10 % av kapacitetsintervall

Kylningsmetod

ONAN eller ONAF

Tanktyp

Bell-typ

Konservator

Expansionstyp

 

35kv Oil-Immersed Power Transformer


Ansökningar

Dessa 35kv oljesänkta krafttransformatorer är lämpliga för huvudtransformatorer eller step-down transformatorer i 35kV transformatorstationer, industriella användartransformatorer, kollektor- och step-up applikationer i nya energikraftverk och kraftdistributionssystem som kräver en 35kV spänningsnivå. För speciella miljöer - såsom områden med kraftig förorening, kustnära saltspray eller hög luftfuktighet - kan den yttre isoleringsdesignen och tankens skyddsklass justeras.


Effektivitetsgrader och förlustdata

Tabellen nedan listar tomgång och lastförluster för vanliga märkeffekter från 3150 kVA och över under tre effektivitetsgrader, i kW. Värdena är baserade på kallvalsade spannmålsorienterade kiselstål och batchtestresultat, och de överensstämmer med gränserna specificerade i GB 20052-2020.

 

Nominell kapacitet

KVA

Nivå 1

Nivå 2

Nivå 3

Kortslutningsimpedans

%

Förlust utan belastning
W

Lastförlust

W

Förlust utan belastning
W

Lastförlust

W

Förlust utan belastning
W

Lastförlust

W

3150

1.7

20.7

2.0

20.7

2.4

21.9

7

4000

2.0

24.6

2.3

24.6

2.9

25.9

5000

2.4

28.2

2.8

28.2

3.5

29.7

6300

2.9

31.5

3.4

31.5

4.2

33.3

8

8000

4.0

34.6

4.7

34.6

5.8

36.5

10000

4.8

40.8

5.7

40.8

7.0

43.0

12500

5.5

48.4

6.5

48.4

8.0

51.1

16000

6.7

59.2

7.9

59.2

9.7

62.5

20000

7.9

71.6

9.4

71.6

11.5

75.5

25000

9.4

84.6

11.1

84.6

13.6

89.3

10

31500

11.1

100.8

13.1

100.8

16.2

106.4

Obs: Förlustdata för klassificeringar mellan 50 kVA och 2500 kVA är tillgängliga på begäran. Lastförlustsiffror är referensvärden baserade på standardvektorgrupper; specifika värden är föremål för det tekniska avtalet.

 

35kv Oil-Immersed Power Transformer


Viktiga design- och tillverkningsdetaljer

Kärna och lindningar

Kärnan använder kallvalsade kornorienterade silikonstålplåtar med hög permeabilitet. Lamineringen utförs med hjälp av helautomatisk utrustning, med grader och lamineringsfaktorn hålls inom stabila gränser. Lindningar har en skivtypsstruktur; hög- och lågspänningslindningar är konfigurerade med gjutna isoleringskomponenter som är skräddarsydda för deras respektive isoleringsklasser, vilket säkerställer att den totala mekaniska styrkan uppfyller kraven för kortslutningsmotstånd.

Aktiv delisolering

Efter montering genomgår den aktiva delen en fotogen-ångfas vakuumtorkningsprocess för att avlägsna fukt och gaser från isoleringskomponenterna. Torkningsprocessen följer förinställda temperatur- och vakuumkurvor, vilket hjälper till att minimera partiella urladdningsnivåer och förlänga isoleringens livslängd.

Tank och tätning

Tanken har en klockliknande struktur som underlättar lyft och inspektion av den aktiva delen. Tätningsflänsar använder en spårkonstruktion, oljeavtappningsventilen är gjord av mässing och kylaranslutningar är utrustade med vakuumfjärilsventiler. Dessa åtgärder genomförs för att minska risken för läckage under drift.

Buller och partiell urladdningskontroll

Ljudnivåer under självkylande förhållanden kontrolleras under 60 dB, och fabrikstestvärden för partiell urladdning överstiger inte 100 pC. Faktiska värden beror på kapacitet, kylmetod och installationsmiljö och kan specificeras i kontraktet.

Ytbehandling

Tanken och de yttre strukturella komponenterna genomgår kulblästring för rostborttagning följt av pulverlackering. Beläggningen ger överlägsen enhetlighet och vidhäftning jämfört med traditionella flytande färger och ger bra väderbeständighet utomhus.

Kvalitetssäkring och fabrikstestning

Företaget är certifierat enligt ISO 9001:2015, ISO 14001 och ISO 45001. Varje enhet genomgår rutintestning innan den lämnar fabriken, inklusive lindningslikströmsresistans, spänningsförhållande, isolationsresistans, effekt-frekvensmotståndsspänning, inducerad motståndsspänning, tomgångsförlust, lastförlust, kortslutningsimpedans och isolerande oljetest. Typtester och specialtester kan utföras enligt kundkrav eller tillämpliga standarder.


FAQ

 

F: Kan sekundärspänningen vara 11 kV?

Ja. Sekundärspänningar kan utformas inom området 0,4 kV till 11 kV, även om lindningsstruktur, isoleringsavstånd och tankdimensioner kommer att justeras i enlighet med detta. Specifika krav på spänning och vektorgrupp måste anges vid beställning.

F: Finns det bara tre kortslutningsimpedansinställningar: 7%, 8% och 10%?

Tabellen listar standardimpedansvärdena för motsvarande kapacitetsområden. Om systemet har specifika impedanskrav kan dessa utvärderas och justeras under designfasen, även om sådana förändringar kan påverka förluster och fysiska dimensioner.

F: Finns en tappskiftande version tillgänglig?

Ja. Standardkonfigurationen för denna serie är kopplingsbyte från kretsen; om lindningsbyte krävs måste en lindningskopplare installeras och tankstrukturen modifieras, vilket förlänger leveranstiden.

F: Under vilka förhållanden mäts ljudnivån under 60 dB?

Denna siffra gäller standardmätavstånd under självkylande förhållanden vid märkspänning och frekvens, vanligtvis i enlighet med GB/T 1094.10 eller IEC 60076-10. De faktiska ljudnivåerna på plats påverkas av faktorer som installationsmetod och väggreflektioner.

F: Är den här serien lämplig för höghöjdsregioner?

Ja. Extern isoleringsavstånd och specifikationer för värmeavledning kan justeras baserat på höjd; parametrar som installationsplatsens höjd och omgivningstemperatur måste anges vid beställning.



Skicka förfrågan
Kontaktinformation
Skicka specifikationer för kraft-, ugns- eller likriktartransformatorer och få en skräddarsydd offert och prislista, direkt från Yulan Transformer-fabriken. Massbeställningar välkomna.
X
Vi använder cookies för att ge dig en bättre webbupplevelse, analysera webbplatstrafik och anpassa innehåll. Genom att använda denna sida godkänner du vår användning av cookies. Sekretesspolicy
AvvisaAcceptera