Produkter
10kV epoxihartsgjuten torrtypstransformator
  • 10kV epoxihartsgjuten torrtypstransformator10kV epoxihartsgjuten torrtypstransformator
  • 10kV epoxihartsgjuten torrtypstransformator10kV epoxihartsgjuten torrtypstransformator

10kV epoxihartsgjuten torrtypstransformator

Yulan Transformer tillverkar 10kV epoxihartsgjutna torrtypstransformatorer med kapaciteter från 30 kVA till 2500 kVA; alternativen för primär spänning inkluderar 6 kV, 10 kV eller 35 kV, medan den sekundära utspänningen är 0,4 kV. Som tillverkare och leverantör av transformatorer av torr typ tillhandahåller Yulan skräddarsydda lösningar för isolering, kylning och kapslingskonfigurationer för att möta kraftdistributionsbehov över kommersiella, industriella och infrastruktursektorer.

I kraftdistributionssystem är 10kV epoxihartsgjutna torrtyptransformatorer ofta det föredragna valet när installationsutrymmet är begränsat, brandsäkerhetskraven är stränga eller användningen av oljebaserade media måste undvikas. Yulan Transformer tillverkar en serie som sträcker sig från 30 kVA till 2500 kVA, med primära spänningsingångar på 6 kV, 10 kV eller 35 kV och en sekundär utgång på 0,4 kV. Lindningarna tillverkas med hjälp av en vakuumgjutningsprocess, med isoleringsklasser tillgängliga i B, F eller H; användare kan välja ett skyddande hölje baserat på platsförhållandena.

 

Denna typ av utrustning finns vanligtvis i höghus, kommersiella komplex, flygplatser, järnvägsstationer, tunnlar, kemiska anläggningar och hjälpsystem för kärnkraftverk. Även om den öppna strukturen är lämplig för dedikerade distributionsrum, rekommenderas kapslingar med IP20, IP23 eller högre klassificeringar för allmänna utrymmen eller platser som kräver högre skyddsnivåer.


Design och tillverkningshöjdpunkter

Kärnan är konstruerad av kallvalsade kornorienterade silikonstålplåtar. Stapling utförs av helautomatisk utrustning, vilket säkerställer att graddimensioner och lamineringsstaplingsfaktorn håller sig inom kontrollerade gränser. Jämfört med manuell stapling, minskar denna process tomgångsförluster med 5 % till 10 % och förbättrar tomgångsström och brusprestanda.

Hög- och lågspänningslindningar gjuts i epoxiharts under vakuum och bildar ett integrerat isoleringsskikt vid härdning. Denna struktur erbjuder hög mekanisk hållfasthet, vilket gör att transformatorn kan motstå kortslutningselektromagnetiska krafter. Dessutom hålls partiella urladdningsnivåer under 5 pC, vilket bidrar till att minska risken för att isoleringen åldras under långvarig drift.

Isoleringsklasser är direkt kopplade till temperaturökning: Klass B motsvarar en medeltemperaturökning på 100°C, Klass F till 120°C och Klass H till 145°C. Urvalet bör baseras på en omfattande bedömning av omgivningstemperatur, belastningsprofiler och inneslutningsventilationsförhållanden.


10kv Cast-Resin Dry-Type Power Transformer


Tekniska specifikationer

Punkt

Standarder

Executive Standard

IEC, GB, ANSI/IEEE, NEMA

Nominell kapacitet

30 kVA till 2500 kVA

Primär märkspänning

6 kV, 10 kV, 35 kV (beroende på modell)

Sekundär märkspänning

0,4 kV

Antal kranar

5 kranar (utan krets kranbyte)

Nominell frekvens

50 Hz / 60 Hz

Antal faser

Trefas

Vektorgrupp

Dyn11, Yyn0, etc.

Kortslutningsimpedans

4,0 % / 6,0 % (varierar beroende på kapacitet)

Isoleringsklass

Klass B, F eller H (valfritt)

Kylningsmetod

AN eller AF

Skyddskåpa

Frivillig; anpassningsbar IP-klassificering


Referens för energieffektivitet och förluster

Följande data gäller för elektriska stålbandskärnor och uppfyller minimikraven för energieffektivitet i GB 20052-2020. Lastförluster i tabellen är listade baserat på klass F (120°C) isolering; värdena för klass B och klass H skiljer sig något.

 

Nominell kapacitet 

KVA 

Nivå 1

Nivå 2 

Nivå 3 

Kortslutningsimpedans % 

Elektriskt stålband

Elektriskt stålband

Elektriskt stålband 

Förlust utan belastning 

W 

Lastförlust

W 

Förlust utan belastning 

w 

Lastförlust 

W 

Förlust utan belastning 

W 

Lastförlust 

W 

B 

(100℃) 

 F 

(120℃) 

H 

(145 ℃) 

B 

(100℃) 

F  

(120℃) 

 H 

(145 ℃) 

B 

(100℃) 

 F 

(120℃) 

H 

(145 ℃) 

30 

105 

605 

640 

685 

130 

605 

640 

685 

150 

670 

710 

760 

4.0 

50 

155 

845 

900 

965 

185 

845 

900 

965 

215 

940 

1000 

1070 

80 

210 

1160 

1240 

1330 

250 

1160 

1240 

1330 

295 

1290 

1380 

1480 

100 

230 

1330 

1415 

1520 

270 

1330 

1415 

1520 

320 

1480 

1570 

1690 

125 

270 

1565 

1665 

1780 

320 

1565 

1665 

1780 

375 

1740 

1850 

1980 

160 

310 

1800 

1915 

2050 

365 

1800 

1915 

2050 

430 

2000 

2130 

2280 

200 

360 

2135 

2275 

2440 

420 

2135 

2275 

2440 

495 

2370 

2530 

2710 

250 

415 

2330 

2485 

2665 

490 

2330 

2485 

2665 

575 

2590 

2760 

2960 

345 

510 

2945 

3125 

3355 

600 

2945 

3125 

3355 

705 

3270 

3470 

3730 

400 

570 

3375 

3590 

3850 

665 

3375 

3590 

3850 

785 

3750 

3990 

4280 

500 

670 

4130 

4390 

4705 

790 

4130 

4390 

4705 

930 

4890 

4880 

5230 

630 

775 

4975 

5290 

5660 

910 

4975 

5290 

5660 

1070 

5530 

5880 

6290 

630 

750 

5050 

5365 

5760 

885 

5050 

5365 

5760 

1040 

5610 

5960 

6400 

6,0 

800 

875 

5895 

6265 

6715 

1035 

5895 

6265 

6715 

1215 

6550 

6960 

7490 

1000 

1020 

6885 

7315 

7885 

1205 

6885 

7315 

7885 

1415 

7650 

8130 

8760 

1250 

1205 

8190 

8720 

9335 

1420 

8190 

8720 

9335 

16770 

9100 

9690 

10370 

1600 

1415 

9945 

10555 

11320 

1665 

9945 

1055 

11320 

1960 

11050 

11730 

12580 

2000 

1760 

12240 

13005 

14005 

2075 

12240 

13005 

14005 

2440 

13600 

14450 

15560 

2500 

2080 

14535 

15445 

16605 

2450 

14535 

15445 

16605 

2880 

16150 

17170 

18450

Obs: Lastförlusterna för klass B är cirka 5 % till 8 % lägre än baslinjen, medan de för klass H är cirka 6 % till 9 % högre. Slutvärden är föremål för det tekniska avtalet som anges vid beställningstillfället.


10kv Cast-Resin Dry-Type Power Transformer


Produktion och testning

Innan den lämnar fabriken genomgår varje enhet tester inklusive lindningslikströmsresistans, spänningsförhållande, isolationsresistans, effekt-frekvensmotståndsspänning, inducerad motståndsspänning, tomgångsförlust, lastförlust, kortslutningsimpedans och partiell urladdning. Partiell urladdningstestning utförs i enlighet med GB/T 7354 eller IEC 60270, med uppmätta värden som inte överstiger 5 pC. Företaget är certifierat enligt ISO 9001:2015, ISO 14001 och ISO 45001.


Urvalsguide

F: Vad är skillnaden mellan transformatorer av öppen typ och slutna (kapslade) torrtyp?

Strukturer av öppen typ erbjuder överlägsen värmeavledning och är lämpliga för installation i dedikerade distributionsrum där det inte finns någon risk för direktkontakt. Slutna enheter ger en högre grad av skydd men kan begränsa ventilationen, vilket kan kräva kapacitetsminskning. Kapslingsmaterial och placeringen av luftintag/utlopp bör bestämmas baserat på den specifika miljön på plats.

F: Hur väljer jag mellan klass B och klass F isolering?

Valet beror i första hand på omgivningstemperatur och belastningsförhållanden. Klass B är lämplig för applikationer med lägre temperaturer och stabil belastning. Klass F är standardvalet för de flesta distributionsrum inomhus. Klass H rekommenderas för miljöer med höga omgivningstemperaturer eller potentiella kortvariga överbelastningar, även om detta medför högre kostnader och större dimensioner.

F: Vilken betydelse har en partiell urladdningsnivå under 5 pC för faktisk drift?

Låg partiell urladdning indikerar minimala luftbubblor och föroreningar i den gjutna isoleringen, vilket resulterar i en tät isoleringsstruktur. Under långvarig drift minskar låg partiell urladdning isoleringens åldrande och sannolikheten för plötsligt fel - en kritisk faktor för platser som kräver hög strömförsörjningskontinuitet.

F: Kan enheten användas direkt i ett 60 Hz-system?

Inga; kärnans magnetiska flödestäthet och lindningsparametrar måste omdesignas för 60 Hz drift. 50 Hz-enheter kan inte användas direkt. Frekvensen måste anges vid beställningstillfället, och förlust och temperaturstegring kommer att verifieras mot den angivna frekvensen före leverans.

F: Hur ska kapslingens skyddsklassning väljas?

En IP20-klassning förhindrar att främmande föremål som är större än 12 mm tränger in och är lämplig för allmänna inomhusinstallationer. IP23-klassade enheter erbjuder skydd mot droppande vatten, vilket gör dem lämpliga för platser där exponering för vattendroppar är möjlig. Klassificeringar av IP31 och högre är avsedda för miljöer med höga dammnivåer eller strängare driftkrav. Efter val av kapsling måste värmeavledning verifieras; vid behov bör aggregatets kapacitet ökas eller forcerad luftkylning läggas till.


Riktlinjer för installation och drift

Transformatorer av torr typ bör installeras i välventilerade utrymmen fria från frätande gaser och ledande damm. Vid drift med en kapsling får luftintag och utlopp inte blockeras. Innan du startar om enheten efter en långvarig avstängning rekommenderas det att kontrollera isolationsmotståndet och verifiera att ventilationssystemet fungerar korrekt. För installationer i områden med hög luftfuktighet eller kustområden kan rostskyddsbehandling appliceras på transformatorns kärna och externa metallkomponenter.

Vänligen kontakta Yulan Transformers försäljning eller tekniska avdelning för måttritningar, installationsscheman för fundament eller information om val av kapsling.




Skicka förfrågan
Kontaktinformation
Skicka specifikationer för kraft-, ugns- eller likriktartransformatorer och få en skräddarsydd offert och prislista, direkt från Yulan Transformer-fabriken. Massbeställningar välkomna.
X
Vi använder cookies för att ge dig en bättre webbupplevelse, analysera webbplatstrafik och anpassa innehåll. Genom att använda denna sida godkänner du vår användning av cookies. Sekretesspolicy
AvvisaAcceptera